Nechte si vypracovat nezávaznou nabídku
Často se stává, že svatbu fotí někdo z hostů. Nadšený fotoamatér, vlezlý příbuzný s digitálním kompaktem ve snaze ušetřit v rozpočtu pár korun novomanželům nebo ještě vlezlejší majitel amatérské zrcadlovky se setovým objektivem a slabým bleskem, který novomanželům slibuje ty nejlepší fotky, protože se na něj bude přeci každý usmívat. Často se pak taky stává, že novomanželé mají po svatbě fotky mizerné kvality, neostré, se špatnou kompozicí a nebo na fotkách je jen pěkná družička, protože měla fakt pěkný ... řekněme šaty :)
Na druhou stránku, každý nějak začíná a já, jako profesionální svatební fotograf, se proto rozhodl sepsat článek "Jak správně nafotit svatbu", abych pomohl variantám fotografů 1, 2 i 3. Nezdá se to, ale dobře nafotit svatbu není zrovna lehké.
Jsou okamžiky, kdy i profík si říká "v nejlepším se má přestat" a to bylo zrovinka minule :)
Ony de facto základní pravidla žánru svatební fotografie neexistují. Nic méně, základem takové fotozakázky jsou především ti dva, bráno z klasiky která taky ubývá, tj. nevěsta a ženich. K tomu připočtěme rodinu. Bratry, sestry, sestřenice, ale hlavně rodiče a co víc, především tchýni ženicha a nebo tatínka nevěsty, který by to měl vše zaplatit. Těmto osobám věnujte nejvíce času. Není nic horšího, než když se maminka nevěsty nevidí na alespoň polovině fotek :) Také se může stát, že svatba má tajného sponzora. I ten se rád na výsledku rád vidí. A co je úplně nejhorší, na každé svatbě se vždy někdo rád schovává. Je to zpravidla i ten, kdo pak nejvíce "nadává", že se nevidí na žádné fotce. Ale s tím zkrátka moc neuděláte. Můžete se s tím akorát tak smířit. Takže po příchodu na svatbu zjistěte maximum informací. Ale hlavně citlivě. Může se taky stát, že nevěsta nebo ženich už někoho z rodičů nemají. A nebo druhá, někdy horší varianta. Jeden z nich má rodičů více. Ano, je to nemožné, ale maminka se podruhé vdala, má tam bývalého manžela, nového manžela no a ti dva se samozřejmě nemusí. Když se nemusí jen dva, je to skoro považováno za výhru :)
Když lidi na svatbě moc neznáte, pomůže vám svatební koordinátor. Z pravidla je po celou svatbu střízlivý, všechny hlavní persóny by měl znát, taktže může dobře poradit.
Když už je vše nachystáno, objevuje se první nervozita, jsou přestříhané růžky od občanek, formuje se špalír a tak, přichází váš čas, čas svatebního fotografa. Máte cca. 15 -20 minut na něco, na co byste potřeboval hodinku, ideálně dvě :) Vše jde strašně rychle. Ženich hledí do stropu, nevěsta hledá kapesníček, maminka nevěsty už použila druhý, proto má rozmazaný make-up, protože vizážistka byla objednaná jen pro nevěstu a pak ukecaná, aby "přepudrovala" i maminku. A průser je na světě :) Produkty nedrží a neuvadají jen květiny, ale také tváře přítomných dam. Ale v klidu, to se nestává úplně často. Fotíte zprava, zleva a ve finále vám oddávající nenápadně naznačí (v tom lepším případě), že překážíte anebo porušujete bonton a tradiční chování. A proto, vyhledejte matrikářku, která je zpravidla přítomná na celém obřadu a zná oddávajícího, aby vám sdělila co si můžete dovolit, kam chodit a nebo naopak, co oddávající nemá rád.
Na začátku obřadu se všichni představí, sdělí kdo oddává, koho kdo si bere a tak. Následuje posazení hostů. Před oltářem, pultíkem, stolem a někdy i kamenem v zemi, stojí jen nevěsta, ženich a jejich svědci.
Každý oddávající má svou oblíbenou řeč. A podle toho poznáte profesionála. Někdy se někdo opravdu individuálně připraví a někdy někdo jen bezhlavy papouškuje oficiální, doporučenou řeč. A to je pak sranda. Vy se ale jako fotograf nesmějte. Udržte se a foťte. Vyfoťte nevěstu, ženicha, nezapomeňte na svědky, sedící rodiče a tak. Vy máte nyní čas udělat nějaké celky, detaily a tak nějak zachytit atmosféru obřadní síně nebo místa, kde se koná svatba. Máte čas, dokud nebudou všichni vyzvání, aby se postavili. Pak jde do tuhého. Blíží se minuta M a vteřina V.
Všichni už ví, kdo si koho bere, že všichni souhlasí, nikdo není proti jako to bývá ve filmech ... a najednou, pane ženichu, berete si zde přítomnou ... ANO, cvak. A vy si berete přítomného .. ANO, cvak. Nyní vás prohlašuji za muže a ženu a na důkaz svého manželství si vyměňte snubní prsteny .. CVAK, CVAK, dejte si svůj první manželský polibek CVAK, CVAK, CVAK, CVAK .. čím více, tím lépe. Alespoň jedna dobrá fotka musí vyjít. Já často první novomanželský polibek nechávám opakovat. Jsem na tom domluvený s těmi dvěmi, kteří jsou v této chvíli jen uzlíkem nervů, pokynu že jdeme znovu, všichni se zasmějí a ze všech opadne nervozita :) Následují podpisy smlouvy. I zde je dobré pořídit každému pěknou fotku, jak podepisují tu nejdůležitější listinu svého života. A stihněte pěkně všechny: mladou paní, mladého pána, oba svědky a pozor, smlouvu podepisuje taky oddávající.
A pokud jste si mysleli, že do teď to byl fofr, nyní přichází ta pravá vichřice. Všichni jdou totiž gratulovat. Jeden překrývá druhého, maminky se motají, tatínkové překážejí a vy je všechny musíte stihnout. Ti co už odgratulovali, stoupají si do houčků a vy musíte být trochu asertivní, abyste se davem probral a i nadále fotil.
Když už je po samotném obřadu, všichni mají odgratulováno, proběhl i přípitek (ten nebývá vždycky) je časové okno v obřadní síni nafotit nějaké ty skupinky. Vše je závislé na prostoru síně nebo prostoru a počtu hostů. Někde se vejdou na skupinovou fotku v obřadní síni všichni, někdy jen zástupci těch nejdůležitějších. Já zpravidla fotím celou rodinu se svědky, pak jen novomanžele s rodinou, s rodiči, případně proměnlivé skupinky nových a druhých rodičů, aby na všechny došlo. Pak jen novomanžele se svědky a ve finále pořídím několik fotografií jen novomanželů. Formální fotky doplním o několik neformálních, s uvolněnou svatební atmosférou. Případně zopakuji znovu novomanželský polibek, objetí a podobně. Je-li hostů hodně, vše ostatní nechám ven, před obřadní síň - záleží na okolnostech a především na časových možnostech. Venku pěkně zopakuji vše, co se fotilo uvnitř. A přidám jednu obrovskou, skupinovou fotku všech přítomných hostů. Novomanželům dám možnost, aby si své skupinky i sami řídili. S kamarády, kolegy z práce, jen chlapi, jen ženské, atd. Fantazii se meze nekladou. Jen pozor, fotek se takto pořídí hodně a záleží také na plánu odevzdaných fotek. Jste-li z rodiny nebo kamaráda, asi vám to vadit nebude, ale máte-li za cenu obřadu pak sedět celý den u pc a fotky upravovat, ať pak taky trochu vyděláte. Náklady musí odpovídat výnosům a zisku.
A jelikož svatební fotografie je reportáž jako každá jiná, měloi byste pořídit i fotografie z místa, celky, atmosféru, fotky prstýnků, nevěstin účes, slzičky maminky, výběr hudby, svatební dekorace a podobně. Pozeptejte se, zda je připravené nějaké překvapení v podobě nasazování chomoutu, házení rýže, a tak. Není nic horšího když po dohodě s těmi kteří vás objednali už uklidíte foťák a při výstupu ven zjistíte, že se děje ještě nějaká svatební akce :)
Teprve až když máte soubor fotografií hotový, můžete mluvit o tom, že jste zpracovali celou svatbu.
Takto například fotografie odevzdávám já, fotograf Jan Borůvka. A k tomu vždy ještě přihodím nějaký ten detail, protože detaily jsou nositelem děje a atmosféry.
Nezapomeňte na proměnlivost světelných podmínek. Často budete měnit nastavení ISO, přehazovat z priority času na prioritu clony nebo například jako já, často fotím na své manuální nastavení. Pozor na červené oči od blesku nebo na přepaly způsobené světelnou rozdílností fotografované scény - k tomu ženich je ve tmavém, nevěsta jako správná panna v bílém, atd. K tomu připočtěte protisvětlo, různé zdroje světla - denní, umělé nad hosty, bodové na oddávajícího a máte na kartě super světelný guláš. Nefoťte na JPG, ale raději si nastavte RAW, s ním pak máte šanci ještě něco udělat. Naplánujte si dostatek místa na kartách, mějte dostatek baterií do foťáku i blesku a podobně. Z obřadu by mělo (mohlo) vzniknout cca. 40 finálních svatebních fotografií. Při více fotografiích jen opakujete podobné záběry. Mít ale méně finálních fotek je zase na úkor potenciálu žánru svatební fotografie. Samozřejmě, je-li na svatbě přes 50 hostů, i počet finálních fotografií roste. Pak si ale také položte otázku, zda musíte mít na fotce opravdu každého. Ani ve sportu se nefotí střídačka nebo catering :)
Nyní vám držím palce. A nebuďte smutní, když to napoprvé nevyjde. I profesionálům se stává, že nějaká fotka uteče a nebo nevyjde. Hlavu vzhůru. Nafoťte dalších sto svateb a pak si můžete říci "mám to v malíku".
Nechte si vypracovat nezávaznou nabídku